Польська суботня школа

Вітаємо Анну Здендяк з нагородою

Вітаємо Анну Здендяк, ученицю Польської суботньої школи і Бориславського ЗЗСО І-ІІІ ст. №3, з перемогою у Міжнародному конкурсі на звання Учня року 2021 “Я і моя школа”, організованому Polish Academy of Social Sciences and Humanities in London!

Марія Зелінська
2022 рік/лютий
Шляхом Бориславсько-Дрогобицького нафтового родовища: історія пошуку та видобутку нафти в давній Галичині
 
Восени 2021 року учні Польської суботньої школи при Бориславському
ЗЗСО І-ІІІ ст. №3 долучилися до реалізації міжнародного проекту  Міністерства едукації і науки Польщі та Товариства “Польська спільнота”. Завдяки цікавим та пізнавальним тематичним екскурсіям у супроводі кваліфікованих екскурсоводів молодь дізналася багато нового про історію свого рідного міста, а цікавинки про Дрогобич, Трускавець, Східницю та Львів додали барвистих вражень. Відвідавши архітектурні пам’ятки та визначні місця, які пов’язані з нафтовидобуванням, учні відкрили для себе чимало таємниць з минулого Галичини.
 
  Чудовий підсумок проекту – альбоми з теплими та веселими спогадами, великий багаж знань і маса позитивних емоцій.
 
 
 
 
Марія Зелінська
2022 рік/лютий

Співпраця перевірена часом

(гості із Вроцлавського університету завітали

в Польську суботню школу)

На початку грудня цього року до Польської суботньої школи при Бориславському закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №3 завітали давні друзі з Польщі – викладачі Вроцлавського університету проф. др. габ. Мацєй Маршал та проф. др. габ. Мацєй Уґорскі, які впродовж багатьох років дбають про навчально-методичне забезпечення  школи та оснащення кабінетів сучасними засобами навчання, цікавляться здобутками, проблемами і перспективами розвитку ЗЗСО №3 та суботньої школи зокрема.

Принагідно зазначимо, що саме завдяки професорові Мацєю Маршалу у 2013 році було підписано Порозуміння про співпрацю між Бориславською загальноосвітньою школою №3, Польською суботньою школою та Нижньосілезькою вищою школою підприємництва та техніки в Полковіцах (Польща).

Директор   ЗЗСО №3

Драган Володимир Іванович

Грудень, 2021 рік

Нові партнери міжнародної співпраці третьої школи

Нещодавно Польську суботню школу при Бориславському закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів №3 відвідала високоповажна делегація з Польщі  на чолі з краківським старостою Войцєхом Палкою.

В складі делегації були секретар повіту Мирослав Голянко, директор бібліотеки Маріуш Зелінський та Кароль Папіш, директор Комплексу шкіл в Скалі.

Гості ознайомилися з історією, діяльністю, здобутками, навчально-методичним забезпеченням  та особливостями функціонування школи. Було здійснено інформаційно – оглядову стежину по навчальних приміщеннях закладу освіти, обговорено та викристалізовано певні наскрізні лінії співробітництва, як зокрема з польською суботньою школою так і в цілому із Бориславським ЗЗСО І-ІІІ ст.№3.

Директор ЗЗСО №3

Драган Володимир Іванович

2021 рік

Листопад, 2021 рік

 

 

 

Поїздка до Києва за підтримки

Генерального Консульства  Республіки Польща 

Завдяки підтримці Генерального Консульства Республіки Польща у Львові випускники та учні старших класів Польської суботньої школи при Бориславському ЗЗСО І-ІІІ ступенів №3 мали можливість побувати на екскурсії у Києві, відвідати у супроводі екскурсовода визначні місця столиці, оглянути пам’ятки архітектури і отримати багато позитивних вражень від прогулянки вулицями міста.  

Марія Зелінська

серпень, 2021 рік

Ось і пролунав символічний останній дзвінок для
25 випускників Польської суботньої школи
при Бориславському ЗЗСО №3.

Марія Зелінська
 2021 рік, травень

Участь у конкурсі, організованому

Канцелярією Президента Польщі

Учні Польської суботньої школи при Бориславському ЗЗСО №3 взяли участь у декламаторському конкурсі Słowem – Polska, організованому Канцелярією Президента Республіки Польща під патронатом Першої дами РП.

Марія Зелінська

2021 рік

Польська суботня школа

при ЗЗСО №3 м. Борислава –

під науково-методичним патронатом гуманітарного факультету Університету Миколая Коперника в Торуні (Польща)

Загалом проєктом охоплено п’ять шкіл: дві школи в Шотландії, по одній школі у Норвегії, Литві та Україні.

  

У рамках згаданого патронату для учнів старших класів 09.04.–10.04.2021 р. професори університету, зокрема декан факультету д-р наук, проф. Віолетта Врублевська, провели заняття з польської мови і культурології.

У перспективі – участь учнів у майстер-класах та університетських лекціях. Для вчителів Польської школи у цьому році передбачене проведення науково-методичної конференції і курсів підвищення кваліфікації.

Така співпраця сприятиме розвитку соціокультурної компетенції учнів, дозволить поглибити та оптимізувати обмін науково-методичним досвідом педагогів.

Марія Зелінська

2021 рік

Щиро вітаємо команду

Польської суботньої школи

при ЗЗСО №3 м. Борислава (Анну Здендяк, Тетяну Грановську та Михайла Кінцака) із зайнятим 1 місцем у “Регіональних змаганнях онлайн з Ведмедем Войтком” (Східний регіон), у яких брали участь 47 шкіл із 17 країн та 3-х континентів!

Дякуємо організаторам – Польській школі SEN у Дубліні та Інституту національної пам’яті (Варшава) за можливість стати учасниками цього унікального І Всесвітнього полонійного турніру!

А нашій чудовій команді бажаємо перемоги у наступних змаганнях!

Марія Зелінська

2021 рік

Візит консула Республіки Польща на Перший дзвоник у польську суботню школу

при ЗОШ №3

У суботу 07.09.2019 р. пролунав Перший дзвоник, який розпочав

2019/2020 навчальний рік в Культурно-освітньому центрі польської  національної меншини – Польській суботній школі при Бориславській 

ЗОШ І-ІІІ ступенів №3.

Зі словами вітання на цьому урочистому заході виступили керівник суботньої школи Кристина Краснопольська, Володимир Драган, директор

ЗОШ №3, при якій уже 26 років поспіль функціонує цей позашкільний навчальний заклад, депутат Бориславської міської ради Руслан Зелінський, представники батьківського комітету.

До привітань долучилися також випускники польської школи. З побажаннями успішного вивчення польської мови та культури наших сусідів, наснаги в досягненні нових звершень, словами підтримки позашкільного навчального закладу нашого міста виступив консул Генерального Консульства РП у Львові Рафал Коцот.

Після короткого святкового концерту, який підготували учні школи, консул ознайомився з навчально-методичним забезпеченням навчального процесу у Центрі – Польській суботній школі, нормативно-правовими документами і проаналізував перспективи розвитку цього навчального закладу нашого міста.

2019 рік

 

20 років польській суботній школі в Бориславі

Польська суботня школа, що працює у Бориславі при загальноосвітній школі № 3, відзначила ювілей – 20-ліття з часу заснування, – передає кореспондент «ДрогМедіа».

1

На фото: Консул Республіки Польща Мар’ян Орліковський та директор польської суботньої школи Кристина Краснопольська

Цікаво, що на ювілей польської школи у Бориславі зібралися не лише дирекція, викладачі, випускники та учні суботньої школи, але й поважні гості: зі Львова на свято прибув консул Республіки Польща Мар’ян Орліковський, а з Кракова приїхав гурт пісні та танцю. До речі, спеціально до цієї урочистості польські гості вивчили та виконали й українську пісню. Також учнів та викладачів польської суботньої школи з 20-річчям закладу вітали отець Кшиштоф Щигло, начальник відділу з питань внутрішньої політики Бориславської міської ради Наталія Бараняк, начальник відділу гуманітарної політики Роман Тарнавський, директор польської суботньої школи в Самборі Христина Гусар, заступник директора ЗОШ №3 Оксана Валага, керівник польського культурно-освітнього товариства «Згода» у м. Бориславі Елеонора Попович, представник депутата Львівської обласної ради Володимира Голобутовського Олена Кос, голова батьківського комітету Наталія Губич, випускники школи Марія Тарнавська, Божена Губич, Ярослав Хауляк та інші гості. Доповнювали усе дійство концертні номери – пісні у виконанні Божени Гамар, Марії Нагірнич, Зоряни Наминанік, Марти Гєник, Олега Буріна, акробатичний етюд та яскраві танці у виконанні учнів польської суботньої школи.

«Ми прагнемо, щоб цей ще маленький ювілей став новим великим кроком до розширення наших можливостей, культурного та наукового розвитку» – зазначила під час свята директор польської суботньої школи Кристина Краснопольська.

(Цікавий матеріал про визначних діячів Польщі див. тут)

 

А тепер кілька слів з історії польської суботньої школи.

 

Ще 1989 року у бориславських школах на факультативних заняттях почали проводити уроки польської мови. А вже через чотири роки, тобто 1993 року у приміщенні ЗОШ № 3 почала працювати польська суботня школа. Місце для закладу обрано не випадково, адже саме у приміщенні третьої школи у довоєнні часи функціонувала польська гімназія. У цьому приміщенні польська суботня школа працює і зараз. Хоча кількість її учнів за двадцять років зросла у кілька разів. Як повідомила нам директор польської суботньої школи у Бориславі Кристина Краснопольська, зараз школу відвідують 405 бориславських діточок. І таке зростання чисельності учнів не випадкове, бо після закінчення суботньої польської школи чимало її випускників не лише здобувають безцінні знання з польської мови, літератури, географії та культури, але й виїжджають на навчання у Польщу. А у наш час навчання за кордоном – це мрія багатьох випускників. І щоб її реалізувати, просто необхідно знати країну, до якої їдеш. Саме такі знання бориславські школярі мають можливість отримати у польській суботній школі. Так скромний суботній заклад відкриває перед дітьми Європу, до якої Україна ще тільки почала йти.

 Співпраця зі школою з Валбжиха (Польща)

7 - копия (2)Відкриті для світу

міжнародні уроки в ЗОШ №3

Бориславська ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3 теж завжди відкрита для гостей, для чесних, щирих і добрих людей. Цими днями у школі відбулося справжнє свято, свято зустрічі з друзями з Польщі.

22 вересня друзів з Валбжиха зустріли директор польської суботньої школи у Бориславі Кристина Краснопольська та директор школи №3 Володимир Драган, який показував гостям презентацію про наше місто нафтовиків, його минуле та сучасне.

Заступник директора з навчально-виховної роботи, Оксана Валага, презентувала роботу школи в навчально-виховному аспекті та позакласній діяльності.

Учнів з Польщі було запрошено на міжнародний урок з екології, який провів вчитель-методист Олег Борисов. На уроці в мультимедійному варіанті було запропоновано три актуальні проекти впливу людини на природний стан середовища. Перший проект був презентований на польській мові, який показав стан забруднення довкілля в Польщі. Другий проект був зроблений учнем нашої школи, де було показано шляхи вирішення найбільш актуальної проблеми Борислава. Третім проектом став проект “Молодь обирає здоров’я”, який став переможцем міського конкурсу і буде представляти м. Борислав на  обласному конкурсі. Презентація цього проекту озвучувалася українською та польською мовами.

Учні з Польщі були захоплені і уроком з фізики “Нерівномірний прямолінійний рух. Середня швидкість. Миттєва швидкість”, який провів вчитель – методист Ігор Попик. Урок проводився на українській мові, але добре сприймався гостями, адже теорія фізичної науки була добре доступна.

Після уроку учні активно спілкувалися з питань методики розв’язування задач, особливостях проведення фізичних експериментів, які були презентовані на уроці.

Гості з Валбжиха були приємно здивовані і висловлювали своє подяку колективу Бориславської ЗОШ № 3 за відвідані уроки.

Завершальним етапом гостинної зустрічі став святковий концерт, де учні школи показували свої творчі здібності у співі, танцях, декламації віршів,зокрема, Івана Франка різними мовами  світу.

Збираймося друзі, сестри і брати,

Прощаймось в надії зустрітися знову

І хай вам щастить, хай щастить у житті

На дружню і щиру розмову,

На щастя, на долю,

На все дороге нам до болю

 

Такими словами був завершений святковий концерт.

 2016 рік

 

Візит делегації з Дрогобицького району та міста Борислава в гміну Єжове

 

Разом з представниками влади Дрогобицького району приїхала і делегація з міста Борислава, яку очолив пан Володимир Фірман – Бориславський міський голова. Разом з представниками адміністрації приїхав і дитячий танцювальний колектив «Бориславяни» з суботньої польської школи при ЗОШ № 3 під керівництвом старшого вчителя хореографії Данути Цигалової.

Цей приїзд був можливий завдяки реалізації гміною Єжове проекту пн. «Карпатські клімати – транскордонні зустрічі молоді й місцевого самоврядування з місцевості гміни Єжове в Польщі та міст Дрогобича й Борислава в Україні». Реалізація цього видовища відбулася завдяки дофінансуванню Швейцарського Фонду. Відповідно до підстав проекту в гмінному будинку творчості було зорганізовано спільні польсько-українські заняття  для дітей й молоді: танцювальні, артистичні й театральні – проведені інструкторами обидвох держав. У заняттях взяло участь 70 осіб, причому 30 – з України. Незабутні враження на гостей справило зорганізоване для них паном Мечиславом Лабендським – Рейтманом й його дружиною перевезення баржею по річці Сан. Це було нагородою для всіх учасників. Відбулася спільна розмова, ближче знайомство, адже гості та їх супутники зустрілися вперше. Під час рейсу – частування місцевими кулінарними делікатесами. Під час візиту делегації підписано угоду про співпрацю й лист про наміри між містом Бориславом й гміною Єжове. Наступного дня перебування делегації  програма стала ще цікавішою. Члени делегації від самого ранку відвідували Єжове, музей Ісуса –  Фрасобливого, ГБД та були на богослужінні і святкуванні гминою Дня пожежника в Новому Нарті. Під час прощання були запевнення від війта гміни Єжове й представників дружніх міст Дрогобича й Борислава  – про дальшу співпрацю й найсердечніше побажання для виїжджаючих.

1.

Cтарший вчитель хореографії Данута Цигалова

Божена Гамар виконує укр нар пісню

Божена Гамар виконує українську народну пісню

5Марія Качмарик Ігор Вередин виконують танець Вальс

Марія Качмарик та Ігор Вередин виконують танець “Вальс”

Гурт дівчаток виконують танець "Козачок"

Гурт дівчаток виконують танець “Козачок”

Візит в Україну польської делегації з гміни Єжове

В травні 2014 року представники органів місцевого самоврядування, НВО та підприємців з гміни Єжове перебували з візитом в Україні. Візит був організований в рамках проекту «Карпатські Клімати». Представники гміни Єжове з війтем гміни Габріелем Лесічкою зустрілися с партнерами з Дрогобицького району і міста Борислава. Візит був робочим, його метою був обмін досвідом та практичними навиками в галузі функціонування органів місцевого самоврядування в Польщі і в Україні. Після відвідування Дрогобича, на другий день візиту програма була теж дуже інтенсивна і цікава. Польська делегація відвідала Борислав, де була організована зустріч з міським головою Володимиром Фірманом. Особливе враження на польську делегацію справив візит до суботньої польської школи при ЗОШ №3. У ній викладається польська мова, географія та історія. В цій школі вчаться діти не тільки польського походження, але й українці. Технічним станом школи опікується міський голова.

Бориславська польська суботня школа зустрічає гостей з гміни Єжове:

 

Польська суботня школа на пленері образотворчого мистецтва в ліцеї Єжове (Польща)

Слайд-шоу скомпілювала Людмила Матуріна

Польсько-українська співпраця молоді. Проект «Разом молоді приятелі»

 

12 - копияПід час тижневого візиту до Польщі українська  група з 35 осіб взяла участь в семінарах, зустрічах, інтеграційних заняттях і конференціях. Гості з України мали можливість ознайомитись з ефектами програми LEADER і діяльністю ніжанських неурядових організацій. Під час триденних  семінарів українська і польська молодь під наглядом експертів з Польщі опрацьовувала стратегію співпраці суспільних організацій з регіонів-побратимів. У період від липня 2013 р. до червня 2014 р. гміна Єжове реалізовувала у рамках швейцарсько-польської програми «Альпійсько-Карпатських міст співпраці» та проект «Карпатські клімати – транскордонні зустрічі молоді і урядовців з території Гміни Єжове (Польща) та міст Дрогобича та Борислава (Україна)». Під час дебатів, організованих в Дрогобичі та Бориславі з представниками шкіл і громадських організацій, створено спільний план дій між громадськими організаціями з сусідніх регіонів Польщі та України.

 Чому варто співпрацювати – висловлювання партнерів проекту 

13 - копия

Мар’яна Винар

– вчитель польської мови в польській суботній школі при ЗОШ №3 м. Борислава

У мене залишилося багато вражень від перебування в гміні Єжове. Завдяки таким заходам ми маємо можливість ділитись досвідом та новими ідеями, а також почерпнути щось нове для себе.

13 - копия (2)

Ольга Козич

– вчитель польської мови в польській суботній школі при ЗОШ №3 м. Борислава

Такі проекти – це завжди нові задуми, нові ідеї. Молодь в Україні вдячна організаторам проекту за те, що мала можливість взяти участь у таких корисних і цікавих тренінгах.

14 - копия - копия

Марія Зелінська

– методист Загальноукраїнського координаційного центру вивчення польської мови і культури в Дрогобичі; вчитель польської мови в польській суботній школі при ЗОШ №3 м. Борислава.

Програма перебування в гміні Єжове була дуже добре продумана в мовно – культурному аспекті, за що щира подяка організаторам. Згадуючи час проведений в Польщі. Ми сподіваємося, що це лише початок подальших доброзичливих і плідних контактів.

14 - копия

Габріель Лєсічка

– Війт гміни Єжове

Проект «Разом молоді приятелі» є одним з багатьох, які гміна Єжове реалізувала у співпраці з нашими партнерами з України. А саме з Дрогобицьким районом та містом Бориславом.

15

Збігнєв Бендаж

– директор гмінного Центру культури в Єжове

Дуже важливою і цінною  в цьому проекті була конференція, під час якої наші партнери з України передали нам багато цінної інформації про громадянську діяльність і громадські організації, які функціонують за нашим східним кордоном.

15 ооооо

Станіслав Плішка

– голова правління LGD «Партнерство для Землі Ніжанської»

Освіта, розвиток дітей і молоді та діяльність спрямована на розвиток європейської інтеграції, розвиток контактів і співпраці між суспільствами  – одні з основних цілей функціонування нашої організації, які ми реалізуємо через такі проекти як «Разом молоді приятелі».

16

Дем’ян Закшевскі

– керівник бюро LGD. Координатор проекту

Реалізація проекту була для мене дуже великим викликом і цінним досвідом. Це був час спраді інтенсивної роботи, але я радий, що за такий короткий термін вдалося здійснити всі заплановані справи.

Співпраця на майбутнє – висновки з проведених семінарів

Ключовим елементом проекту співпраці була розробка моделі співпраці між громадськими молодіжними організаціями в Польщі та в Україні в 4 тематичних площинах:

  1. Культура, історія і фольклор.
  2. Екологія і охорона навколишнього середовища.
  3. Освіта і поглиблення компетенції громадських організацій.
  4. Спорт , туризм, відпочинок.

Хто був реаліазатором і партнером проекту

Проект «Разом молоді приятелі» реалізований місцевою групою діяльності товариства «Партнерство для Землі Ніжанської» спільно з гміною Єжове, спільно фінансований Міністерством Національної Едукації Польщі. З української сторони були – Бориславська міська рада і Дрогобицька районна  рада.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ

ВИЗНАЧНІ ПОСТАТІ ПОЛЬЩІ

Один коментар до статті “Польська суботня школа

  1. Яка цікава стаття. Я вже давно цікавлюся польською мовою та культурою та вважаю, що їх повинен вивчати кожен. Якщо наші діти вивчають польську мову, то це чудово. Треба, щоб і в інших наших школах була можливість її вивчати.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>