Спогади про Богдана Лепкого

 … Боже в небесах,

            За кров, за муки, за руїну

                Верни, верни нам Україну!

                                                 Богдан Лепкий

Письменник, науковець, культурно-громадський діяч – популяризатор українського національного слова на чужині, хранитель національної ідеї на рідних теренах. У часи розрух і національного гноблення України кінця ХІХ – поч. ХХ ст. Богдан Лепкий був голосом українського народу: «Я вірю, як у Бога, в відродження країни, що є, що є дорога з упадку і руїни». Славні козаки й гетьмани, ватажки народних повстань, Січові Стрільці, письменники-патріоти України є героями творів Богдана Лепкого:

Бряжчать  мечі в степах,

спить слава на мечах…

Остап, Богдан, Тарас,

землею гук потряс,

Родилися герої…

Народився Богдан Лепкий на Тернопільщині в родині священика. Академік, професор Ягеллонського університету, розгорнув у Польщі українську національну діяльність.

“Для України потрібно не тільки вмирати, але й жити”. Цей вислів з повісті «Полтава» Богдана Лепкого став крилатим. Навколо письменника завжди групувалася молодь, проводилися літературні вечори, на яких лунали поезії, пісні. Тісно співпрацював із Львівським товариством «Просвіта». З 1925 року очолював «Товариство письменників і журналістів імені Івана Франка».

20 квітня 2018 року в Бориславській ЦБС вчителі-словесники, Бондарева О.М., Шаран Г.О., вчитель християнської етики Ровенчак О.Н. та учні 8 класу нашої школи провели літературну годину, присвячену Міжнародному дню пам’яток і визначних місць.

У Бориславі, на Потоці, в плебанії збиралися відомі українські діячі культури, серед яких був і священик Сильвестр Лепкий, батько Богдана Лепкого. У Старому Самборі зберігся пам’ятник Данилові Лепкому, етнографові, музикознавцю, двоюрідному братові Б. Лепкого. В Польщі на Раковецькому кладовищі знаходиться могила Богдана Лепкого.

Під час проведення літературного читання учні заглибилися в життєвий і творчий шлях письменника. Декламували його вірші, присвячені Т. Шевченку, І. Франку, славним козакам і гетьманам, Січовим Стрільцям, рідному краю…

Учасники літературного читання:

учениця 7 кл. Габчак Софія, учні 8 кл. (Рославцева Тереза, Дречевич Владислав, Буківська Вероніка, Музичак Михайло, Дидик Максим, Столяр Юлія, Петрів Олена, Криницький Максим, Борисяк Тадей, Шкіль Вікторія, Кодочігов Олег, Стефанчук Назар, Поливка Ольга, Яцуляк Ірина, Дояр Даніель, Яцуляк Андрій, Бабій Владислав, Штереб Сніжана, Кшивоглява Христина, Максимів Віра).

Учні духовно збагатилися, поринувши в творчість нашого краянина.

На святі була присутня родичка Богдана Лепкого – Мирослава Дмитрівна Лепка, яка висловила вдячність з приводу почутого і побаченого.

Нам, вчителям, приємно, що наша праця в ім’я України завжди знаходить відгомін у дитячих серцях – майбутньому України.

Вчитель- словесник Шаран Галина Омелянівна

 


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>