Корекційно – розвиткові логопедичні заняття у Бориславській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3

Корекційно – розвиткові логопедичні заняття

у Бориславській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 3

Однією з найважливіших умов навчання дитини в школі є добре розвинене мовлення. Дитина з таким вмінням легко вступає в спілкування, може зрозуміло виразити свої думки і бажання, поставити правильно запитання, домовитись про спільну гру або діяльність з однолітками, вона вільно опановує навчальний матеріал, отримує нові знання та навички.

Саме тому, своєчасне виявлення серед учнів закладу загальної освіти дітей з мовленнєвою патологією, правильна кваліфікація дефектів мовлення та організація адекватного корекційного навчання не тільки попереджує у дітей порушення читання й письма як вторинного дефекту по відношенню до усного мовлення, але й не допустить відставання в засвоєнні програмового навчального матеріалу.

Учитель – логопед Марич Іванна Андріївна, на початку вересня 2019 року провела обстеження в учнів 1-2 класів усіх сторін мовлення, стійкості уваги, працездатності, спостережливості, ставлення до свого дефекту і виявила різні порушення в усному мовленні школярів. Визначення в процесі обстеження рівня сформованості мовленнєвих навичок дозволяє зробити висновок: чи обмежується дефект мовлення тільки недоліками вимови, чи охоплює компоненти мовленнєвої системи, звукову сторону мовлення та лексико-граматичну будову мовлення. Своєчасна організація корекційного навчання, яка відповідає структурі мовленнєвого дефекту дозволяє поступово подолати дефект й цим попередити труднощі при засвоєнні програмного матеріалу.

Таким чином, було сформовано 4 групи, з якими проводяться корекційно-розвиткові заняття з вчителем-логопедом у логопедичному кабінеті. Тривалість логопедичних занять для кожної групи – одна академічна година (45 хвилин).

Під час корекційно-розвиткових занять учні виконують артикуляційну гімнастику, розвивають слухову увагу на немовних звуках. Граємо в ігри на розвиток фізіологічного та мовного дихання, дрібної моторики рук, в учнів відбувається розвиток зорово-просторових уявлень, а також виховую правильну вимову звуків, а саме:

– І група –  Ш, Ж, ДЖ, Ч, ЧШ;

– ІІ група – Л, Л’;

– ІІІ група – С, С’, З, З’, Ц;

– ІVгрупа – Р, P’,

та з закріплення правильної артикуляції звука, та його автоматизація. Проводиться розвиток навичок звуко-буквенного аналізу слів.

Під час занять використовується багато наочності: предметні та сюжетні малюнки, іграшки, природній матеріал, дидактичні ігри, лабіринти, логічні ігри,  прописи (для узгодженої роботи двох півкуль головного мозку) тощо.

Завдяки цьому в школярів розвиваються артикуляційна та дрібна моторика, фонематичні процеси та мовне дихання, формується складова структура слова,  інтонаційна виразність мовлення,  логічне мислення, пам’ять, увага, збагачується словниковий запас. В учнів, які відвідують логопедичні заняття спостерігаються навики до самоконтролю за власним мовленням.

Директор ЗОШ №3 Драган Володимир Іванович

2019  рік