Микола Леонтович – українець, який подарував світові «маленьке музичне диво»

 

Чи знаєте ви, що українська різдвяна мелодія «Щедрик» стала однією з найвідоміших у світі? Ви чули її напевно десятки разів у американських фільмах, проте могли не здогадуватись, що Carol of the bells – це адаптована версія нашого Щедрика.

 

У різдвяному сезоні лунає по всій Америці мелодія нашого “Щедрика”. Чому ж ніхто не згадує про її справжніх авторів – український народ та Миколу Леонтовича?

“Щедрик, щедрик, щедрівочка, Прилетіла ластівочка…”. Це слова “Щедрика”, перлини української пісенної творчости з циклу щедрівок.

 Музику “Щедрика” написав на основі народної мелодії і слів визначний диригент і композитор Микола Леонтович, вбитий у домі свого батька підісланим чекістом у 1921 році.

Вперше пісню, написану композитором Миколою Леонтовичем, було виконано хором Київського університету в 1916 році. У «Щедрику» співається про ластівку, яка прилетіла до господи провістити багатий рік для родини. Згідно з популярною, але неточною інтерпретацією, український оригінал опирається на стару слов’янську легенду про те, що кожен дзвін у світі прославляв Ісуса в ніч, коли він народився.

Уже 1921 року різдвяну пісню було виконано в Карнегі-Холл у Нью-Йорку. Вона так сподобалась американцям, що у 1936 році Пітер Вільговський, українець за походженням, здійснив переклад Щедрика, який отримав назву Carol of the bells. Саме в цьому варіанті пісня отримала всесвітню славу.

Широко відоме використання пісні в наступних кінофільмах:

«Гаррі Поттер» (англ. Harry Potter);

«Сам удома» (англ. Home Alone);

«Сам удома 2: Загублений у Нью Йорку» (англ. Home Alone 2: Lost in New York)

 

Оригінал    
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка,
 
Стала собі щебетати,
Господаря викликати:
 
«Вийди, вийди, господарю,
Подивися на кошару, –
Там овечки покотились,
А ягнички народились.
 
В тебе товар весь хороший,
Будеш мати мірку грошей,
Хоч не гроші, то полова,
В тебе жінка чорноброва.»
 
Щедрик, щедрик, щедрівочка,
Прилетіла ластівочка.
   

Статтю підготувала бібліотекар

Людмила Матуріна

 
 

 

 
 

     

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

    You may use these HTML tags and attributes:

    <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>